• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • View Item
  •   Home
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Endringsagenters mobilisering av interessenter

Nideng, Kari; Hope, Ole Einar Brandtzæg
Master thesis
Thumbnail
View/Open
no.nhh:wiseflow:7041862:57768763.pdf (1.003Mb)
URI
https://hdl.handle.net/11250/3158958
Date
2024
Metadata
Show full item record
Collections
  • Master Thesis [4657]
Abstract
Denne masteroppgaven belyser hvordan interne versus eksterne endringsagenter mobiliserer sine viktigste interessenter, for å sikre gjennomføringskraft. Vi har undersøkt hvordan de jobber og hvordan de forholder seg til viktige aktører for endringsarbeidet. Bartuneks (2013) triangelmodell danner det teoretiske grunnlaget for oppgaven, i form av de tre faktorene identitet, aktiviteter og interessenter.

Vi har benyttet oss av en kvalitativ metode og et eksplorerende forskningsdesign. Vi hadde tre informanter som vi har hatt tett dialog med underveis. Datainnsamlingen ble gjennomført ved å kombinere observasjoner og intervjuer, hvorav intervjuene foregikk over tre ulike seanser. Funnene fra datainnsamlingen ble analysert med utgangspunkt i vårt teoretiske rammeverk, og følgelig strukturert for de tre ulike faktorene i triangelmodellen.

Den mest markante forskjellen vi fant mellom arbeidshverdagen til interne og eksterne endringsagenter, er deres ressursbruk på identifikasjon av interessenter. Våre funn antyder at eksterne endringsagenter i større grad må prioritere ressurser på identifikasjon av interessenter. På den andre siden kan interne endringsagenter prioritere ressursbruk på mobiliseringen av interessentene, fremfor identifikasjonen av dem. Samtidig mener vi at noen sentrale faktorer ikke er inkludert i triangelmodellen, men at de likevel er relevante for både interne og eksterne endringsagenter. Dette handler om betydningen av makt og posisjon i arbeidet med å mobilisere interessenter for å sikre gjennomføringskraft.
 
 
 
Publisher
NORWEGIAN SCHOOL OF ECONOMICS

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit