• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Obligatorisk tjenestepensjon og modernisert folketrygd : aldri så galt at det ikke er godt for noen?

Bjørgo, Olav; Oroug, Elisabeth
Master thesis
Thumbnail
Åpne
Oroug og Bjorgo 2007.pdf (1.223Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/167743
Utgivelsesdato
2007
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Master Thesis [4657]
Sammendrag
Arbeidstakere i privat sektor har tidligere stått uten tjenestepensjonsordninger. I denne utredningen har vi undersøkt hvilke konsekvenser modernisert folketrygd og lov om obligatorisk tjenestepensjon vil få på deres samlede pensjonskompensasjon. Vi har valgt å rette et spesielt fokus på å beskrive mulighetene og begrensningene som ligger i innskuddspensjonsordninger, fordi disse langt på vei dominerer dagens marked for obligatorisk tjenestepensjon.

Innledningsvis gjennomgår vi oppbygningen av, og elementene i det norske pensjonssystemet slik det fremstår i dag, før vi tar for oss bakgrunnen for, og formålet med pensjonsreformen som er under innføring. Videre rettes oppmerksomheten mot innholdet i lov om obligatorisk tjenestepensjon, og konsekvensene denne delen av pensjonsreformen har fått, og vil få for myndigheter og det private næringsliv. I den neste delen presenterer vi markedsdata knyttet til de største livselskapenes tilbud av innskuddsordninger.

Basert på markedsinformasjon, lovverk og andre forutsetninger, beregner vi i analysedelen samlet pensjon for medlemmer av innskuddsordninger, og analyserer sensitiviteten i pensjonen deres med hensyn til innskuddsavkastning og type ordning. På tross av at analysen bygger på stiliserte forutsetninger, ser vi en klar tendens til at det generelle pensjonsnivået ikke er tilfredsstillende, dersom en samlet pensjon på 66% av sluttlønn brukes som mål på ”god” pensjon.

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit