• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • View Item
  •   Home
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

High-Frequency Trading : en ønsket utvikling?

Thon, Martin I.; Torsvik, Kjetil K.
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Thon og Torsvik 2010.pdf (1.828Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/168737
Date
2010
Metadata
Show full item record
Collections
  • Master Thesis [4207]
Abstract
Denne masterutredningen omhandler handelsmetoden High-frequency trading (HFT) og ulike strategier som benyttes i forbindelse med metoden. Utredningen ser på hvordan likviditet og effisiens blir påvirket av HFT.

Vi har sett på ulike strategier som kan anvendes ved bruk av HFT og som påvirker markedet på ulike måter. Det ble gjennomført en spørreundersøkelse hvor formålet var å avdekke holdninger til HFT og bevisstheten rundt HFT på Oslo Børs. Respondentene i undersøkelsen var alle aktører i finansbransjen som har tilknytting til Oslo Børs. Av de 20 aktørene som ble spurt var det bare halvparten som ønsket å svare på vår undersøkelse. Av de som svarte, var det en høy prosentandel som ikke hadde informasjon eller ville svare på visse spørsmål rundt HFT. Gjennom intervjuer, litteratursøk og spørreundersøkelsen gjorde vi følgende funn:

Likviditeten i markedet blir bedre ved økt bruk av HFT.

Det er uklart om effisiens bedres for investorene.

Volum på børser hvor HFT anvendes har økt betraktelig.

Flere markedsplasser investerer i handelsplattformer som tilrettelegger for HFT, blant annet har Oslo Børs gjort dette.

Det er et økende tilbud i utlandet for co-location. Oslo Børs tilbyr ikke dette direkte, men indirekte gjennom sitt strategiske samarbeid med London Stock Exchange som har et co-location tilbud.

Aktører i markedet ønsker mer transparens om hvilke aktører som benytter HFT. Oslo børs ser ingen grunn til at dette skal være offentlig informasjon.

Flash trading er en handelsmetode som har fått mye negativ oppmerksomhet på grunn av sin likhet med front running. Flash trading er ikke et tilbud i Norge, siden det ikke tilfredsstiller Oslo Børs sitt krav om transparens.

Det er høyest økning av aktører som benytter HFT i USA. Stadig flere markedsplasser i verden legger til rette for HFT og det forventes en økning i bruk av HFT.

Ut i fra disse punktene konkluderer vi at; en økning av HFT er ønskelig både for Oslo Børs, som tjener mer på økt volum, og investorer som får tilbudt bedre likviditet.

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit