• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • Norges Handelshøyskole
  • Thesis
  • Master Thesis
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Kortsiktige aksjekurseffekter ved rapporterte innsidehandler på Oslo Børs : en empirisk studie av norske innsidehandler

Gjesme, Hans; Rekdal, Kristen
Master thesis
Thumbnail
Åpne
Gjesme og Rekdal 2010.pdf (2.256Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/168815
Utgivelsesdato
2010
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Master Thesis [4657]
Sammendrag
Denne utredningen har ved hjelp av eventstudiemetoden studert de kortsiktige effektene av 467 rapporterte innsidehandler ved Oslo Børs i tidsperioden 01.09.2008 til 31.08.2010. Disse effektene er analysert med utgangspunkt i fem ulike faktorer i et forsøk på å avdekke trender og forskjeller mellom de ulike innsidehandlene.

I samsvar med majoritetsandelen av tidligere forskning finner vi at innsidere oppnår akkumulert gjennomsnittlig anormal avkastning (CAR) signifikant forskjellig fra null. For kjøpstransaksjoner oppnår innsidere CAR på 2,02% i løpet av de første to dagene etter handelen, og tilsvarende -1,64% for salgstransaksjoner.

Når det gjelder effektene av innsidekjøp, viser analysene flere faktorer som signifikant påvirker anormal avkastning. Vi finner at store kjøpssummer, handler i selskaper med markedsverdi mellom 1 og 3 milliarder og handler i selskaper som har falt mye 14 dager før handelen, genererer størst signifikant CAR for periode (0,2) på henholdsvis 3,96%, 3,41% og 3,16%. Studien viser også at innsiders stilling vil ha påvirking på den anormale avkastningen. Videre finner vi at innsidekjøp har signifikant høyere anormal avkastning i nedgangstider enn oppgangstider. For salgstransaksjoner gir salg i små selskaper signifikant CAR på -6,79%. Resultatene viser også at innsidesalg har signifikant høyere negativ anormal avkastning i oppgangstider enn nedgangstider.

I tillegg er innsidere gode til å “time” markedet ved at de kjøper aksjer etter at verdien har falt mye og omvendt selger aksjer etter at verdien har steget mye. Tilslutt slår utredningen fast at utsidere kan replikere innsidere og oppnå anormal avkastning.

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit